Czy horoskopy się sprawdzają?

Czy wiesz, jaki jest Twój znak zodiaku? Co za pytanie! Jest mało prawdopodobne, abyś mógł znaleźć osobę, która nie przeczytała swojego horoskopu przynajmniej raz w życiu, nawet jeśli zrobiła to z dużym sceptycyzmem. Chociaż astrologia jest uważana za pseudonaukę, sprawia, że chcemy wiedzieć, co nas czeka jutro.

Czy horoskopy naprawdę się sprawdzają?

Czy dlatego czekają nas sukcesy bo Jowisz znajduje się w Wodniku lub Księżyc jest w Byku? Dlaczego psychologiczne portrety znaków zodiaku są tak bliskie prawdy, a niektóre przewidywania okazują się prawdziwe?

Horoskop i astrologia są bardzo często używane do przewidywania przyszłości. Istnieje wiele gazet i stron internetowych, które zdobywają znaczną liczbę czytelników, ponieważ zawierają codzienne prognozy oparte na znaku zodiaku, nie zawsze zgodne z „oficjalnymi” metodami matematycznymi i astrologicznymi.
Psychologowie twierdzą, że horoskopy wpływają na ludzi, dla których są tworzone i naprawdę mają właściwość spełnienia. Ale ma to również naukowe wyjaśnienie i nazywa się efektem Rosenthala lub efektem samospełniających się proroctw. Jeśli przeczytałeś horoskop, w którym obiecano ci niesamowity sukces i szczęście, zauważysz tylko dobre chwile dnia, a nie zwrócisz uwagi na te niefortunne.

Dlaczego horoskopy mogą pasować?

Wszyscy ludzie odgrywają dużą liczbę ról. W pracy są odpowiedzialnymi pracownikami, w sklepie kupującymi, a w domu troskliwymi rodzicami. Dlatego znając swój znak zodiaku, postrzegają go jako rolę i zaczynają ją wypełniać, zachowując się jak Skorpion z urazą lub ekonomiczny Byk. Ludzie, którzy uważają się za nieszczęśliwych, nieszczęśliwych i bojących się przyszłości, często zwracają się do astrologów.
Duże zainteresowanie astrologią jest zwłaszcza zauważalne w czasach kryzysu, reform, niestabilności gospodarczej i ponurych perspektyw. W takich momentach ludzie szczególnie potrzebują pozytywnych informacji o swoim charakterze i przyszłości, które pochodzą z „autorytatywnych źródeł”. W tym przypadku astrologia i przepowiadanie przyszłości mogą być postrzegane jako psychoterapia, która osłabia niepokój i strach przed kolejnym dniem.

horoskop na dziś

Uważaj na pułapki

Zbytnie zawierzanie horoskopom to ukryta pułapka. Zamiast zmagać się, znajdować i walczyć z problemami wewnętrznymi, a tym samym zmieniać swój stosunek do życia, człowiek decyduje, że nic od tego nie zależy. Cała wina to jego data urodzenia, przeznaczenie… Ludzie nie biorą odpowiedzialności za swoje życie i zaczynają iść pod prąd. „Tak, uderzyłem kogoś na ulicy, ale Mars w tym czasie był w Baranie, co spowodowało tę agresję”, z pewnością nie są to słowa osoby dorosłej i inteligentnej.

Horoskopy a psychologia

Chociaż nauka wykazała, że horoskop jest oszustwem, a przynajmniej jego przewidywania nie są oparte na rzeczywistości, wkład psychologii jest niezbędny, aby wyjaśnić, dlaczego tak wielu ludzi wierzy, że to działa. Badania naukowe wykazały, że ludzie mają tendencję do identyfikowania się z bardzo niejasnymi opisami osobowości, jeśli mówi się nam, że opisują konkretnie ich osoby. Jest to znane jako „efekt Forera” lub „efekt Barnuma”.

Efekt Forera

Bertram R. Forer był psychologiem, który przeprowadził badanie. Nakazał swoim studentom wypełnić test osobowości. Później podał im rzekomy opis osobowości każdego z nich, prosząc o ocenę od 0 do 5, w jakim stopniu czują się z nim utożsamiani; średni wynik wyniósł 4,2.

W rzeczywistości Forer podał im ten sam opis na podstawie horoskopów. Tekst zawierał bardzo niejasne stwierdzenia, takie jak „Nawet jeśli masz wady, zwykle jesteś w stanie je zrekompensować” lub „Czasami jesteś towarzyski, ale innym razem jesteś introwertyczny, ostrożny i powściągliwy”.

Co ciekawe, inne podobne badania wykazały, że ludzie częściej identyfikują się z opisami tego typu, niż z wynikami testów psychologicznych popartych nauką. Dzieje się tak dlatego, że łatwiej nam uwierzyć w to, co mówią ludzie, których uważamy za ekspertów, a niejednoznaczne wyrażenia pozwalają nam na subiektywną interpretację opisów, nadając osobiste znaczenie ich wypowiedziom. Zapewne wpływa to również na to, że w ogóle horoskopy mówią nam rzeczy pozytywne, podczas gdy nie zawsze to samo dzieje się z poważnymi testami osobowości.

Czy horoskopy to oszustwo?

Istnieje wiele pseudonauk, które prezentują się jako wiarygodne z naukowego punktu widzenia, ale w rzeczywistości nie stosują metody naukowej ani nie twierdzą, że to robią. Ogólnie rzecz biorąc, te ezoteryczne praktyki opierają się na fałszywych przesłankach i/lub wykorzystują arbitralne metody.
Ważne jest, aby wyjaśnić, że chociaż nauki są uważane za takie, ponieważ ich perspektywy wywodzą się z wcześniejszej wiedzy naukowej, pseudonauki wysuwają podobne twierdzenia, ale nie mają solidnych podwalin na poparcie ich, tak że przy wielu okazjach próbują wykorzystać status, który nadaje kwalifikatorowi „naukowy” bez możliwości sprawdzenia jego hipotez.

Efekt Forera, który został szeroko zademonstrowany przez naukę, wystarcza, aby stwierdzić, że horoskop jest oszustwem, zwłaszcza w kontekście hipotezy, że położenie gwiazd w czasie narodziny wpływają na osobowość.

  • ADD YOUR COMMENT