Horoskopy i astromagia

Horoskopy

Wiara w przepowiednie, wróżbitów i talizmany powszechna była już w starożytności. Wówczas, Ci którzy widzieli więcej, traktowani byli jako kapłani, przekazujący słowa bogów. Podchodzono do nich więc z szacunkiem i dbano o to, by niczego im nie brakowało. Na przestrzeni wieków, podejście do czarów, jasnowidztwa i astrologii bardzo się jednak zmieniło – czarownicy w pewnym momencie przestali być przedstawicielami bogów, a zaczęto postrzegać ich jako czcicieli diabła, których należy się bać. Największy bunt przeciwko czarom nastąpił jednak w XVI i XVII wieku, kiedy to rozpoczęły się procesy o czary i palenie na stosach kobiet o nie podejrzewanych. Później, emocje nieco opadły, a wróżby i przepowiednie powoli zaczęły wracać do łask. Jak więc sprawy się mają teraz, w XXI wieku, kiedy to mocno stawiamy na naukę i wiemy więcej niż nasi przodkowie? Czy nadal wierzymy w horoskopy, przepowiednie, magię i talizmany?

horoskop tygodniowy

Co przyniesie przyszłość?

W 2018 roku CBOS przeprowadził bardzo ciekawe badanie zatytułowane „Co przyniesie przyszłość – o horoskopach, wróżkach i talizmanach”. Wynika z niego, że prawie połowa ankietowanych, dokładnie 45%, od czasu do czasu sięga po horoskopy. Jeśli chodzi o rozróżnienie ze względu na płeć – horoskopy czyta ponad połowa ankietowanych kobiet (55%) i nieco ponad jedna trzecia mężczyzn (34%).

horoskopy i astromagia

Wiara w horoskopy

Czytanie, czytaniem jednak czy Polacy biorą do siebie rady i ostrzeżenia zawarte w horoskopach? Według badań CBOS, zaledwie 3% czytelników horoskopów zawsze się do nich stosuje i bierze je na poważnie. Prawie połowa (40%) przyznaje, że rzadko bierze sobie do serca, to co wyczyta w horoskopie, reszta (57%) natomiast czyta horoskopy jedynie dla rozrywki i nie zaprząta sobie głowy tym, co w nich znajdzie. Dodatkowo badanie to pokazało, że Polacy raczej rzadko korzystają z porad wróżek czy wróżów. Przyznaje się bowiem do tego zaledwie 15% pytanych. Co do talizmanów na szczęście, posiada je 5% ankietowanych.

Podsumowując, ankieta CBOS wskazuje na to, że Polacy czytają horoskopy, jednak nie zawsze w nie wierzą. Bardziej chętne do poznawania przyszłości są kobiety, jednak mężczyźni też czasem sięgają po horoskopy czy rady wróżek. Jeśli chodzi stan cywilny, najczęściej przyszłość poznać chcą osoby po rozwodach oraz będące w separacji. Tak czy inaczej, prawdopodobnie magia, horoskopy i jasnowidztwo zawsze będą w jakiś sposób fascynować i przyciągać do siebie część społeczeństwa. Są z nami w końcu od setek wieków i nic nie wskazuje na to, by coś w tej kwestii miało się zmienić.

  • ADD YOUR COMMENT