Horoskop chiński

Chiński zodiak

Chiński horoskop ma swoją podstawę na fazach księżycowych. Ze względu na różną długość miesięcy w kalendarzu księżycowym rok słoneczny podzielony jest na dwanaście części. Tak jak w tradycyjnym horoskopie, tak i w chińskim rozróżniamy 12 znaków. Z tą różnicą, że w „naszym” horoskopie znaki zodiaku tworzą analogię do 12 miesięcy roku kalendarzowego, a w chińskim każdy znak przypisany jest do danego roku. W jego skład wchodzi dwanaścioro zwierząt, które darowane są pięciu porom roku. Przykładowo lata 2006 i 2018 były latami Psa, a najbardziej ceniony rok Smoka przypadał na lata 1988, 2000, 2012. Łatwo więc zauważyć, że każdy znak z chińskiego zestawienia powtarza się co 12 lat.

W chińskiej astrologii charakterystyka osobowości człowieka opiera się nie tylko na danym roku. Ważną rolę odgrywa w nich siła Yin i Yang, która jest symbolem dwóch przeciwności wzajemnie się uzupełniających. Yin symbolizuje zasadę lunarną, natomiast Yang zasadę solarną – czyli prościej mówiąc Księżyc i Słońce. Warto również widzieć, że choć Yin i Yang są swoimi przeciwnościami, jak noc i dzień, dobro i zło, białe i czarne, kobieta i mężczyzna, żadne z nich nie ma przewagi nad drugim. Obie mają w sobie coś dobrego i coś złego, są od siebie zależne i nie mogą funkcjonować rozdzielone.

horoskop chiński

Kolejnym ważnym aspektem w chińskiej astrologii jest pięć żywiołów tj. Ziemia, Metal, Drewno, Woda i Ogień. Symbolizują one najważniejsze dla Chińczyków planety, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz oraz Saturn, które w znaczący sposób wpływają na osobowość człowieka. Przypisywane są według kolejności każdemu ze znaków, zgodnie co 10 lat, np. rokiem Metalu uważa się 1990, 2000, 2010. W zależności od charakteru danego człowieka mogą wpływać na niego zarówno korzystnie, jak i niekorzystnie.

Chińskie znaki zodiaku

Szczegółowa charakterystyka każdego znaku z chińskiego horoskopu. Ułożenie nie jest przypadkowe i pokazuje w jakiej kolejności znaki zodiaku chińskiego występują po sobie, np. po roku Tygrysa następuje rok Królika, a po roku Konia będzie rok Kozy.